Rozmarná plovárna

Na počátku akce v roce 2015 byly hned dva bláznivé nápady - obnovit alespoň na jeden den prvorepublikové Říční lázně a přenést divadelní představení Rozmarné léto do míst, kde se příběh skutečně odehrával. Obrysy akce krystalizovaly postupně a nikdo přesně nevěděl, jak to celé dopadne. Ale nakonec vznikl velmi pěkně koncipovaný program, který je zahájen úryvkem Rozmarného léta v podání herců Zbraslavské kulturní společnosti. Následuje promenáda v dobových plavkách nebo kloboucích. Hlavním bodem programu je vždy ovšem koupání ve Vltavě, na dočasně vybudované plovárně s molem, převlékacími kabinkami a plavčíkem. Odpoledne je doplněno o soutěže, rozdávání cen a suvenýrů a stylové občerstvení.

 

Rozmarná letní plovárna v neděli 2. 9. 2018

Rozmarná plovárna se opět povedla, kromě organizátorů na tom má nehynoucí zásluhu i sv. Petr, který seslal déšť až po kompletním uklizení celého místa. V krátkosti: voda 13°C, plavců 25, klobouků nepočítaně. Letošní program: tradiční vystoupení členů Zbraslavské kulturní společnosti s ukázkou Rozmarného léta a vystoupení 2 artistů s ukázkou acrojógy a její výukou. Letošní přehlídka byla zaměřena na vlastnoručně vyrobené dámské klobouky, účastnicím bylo od 4 do 81 let. Konalo se několik soutěží - štafetový závod pro páry v praní a věšení prádla a vodní soutěže pro děti. Členové Veteran Bicycle clubu tradičně zapůjčili vysoká kola a nechybělo ani koupání ve vodě teplé letos pouze 12 °C. Pro přítomné byly jako dárky připraveny pohlednice s námětem plovárny i drobné upomínkové předměty z loňska (placky, zrcátka, magnetky) s logem Rozmarné plovárny, dále nanuky a teplé nápoje. Do akce se zapojili členové Okrašlovacího spolku Zbraslav, Zbraslavské kulturní společnosti, Pexesa, Veteran bicycle clubu a SDH Zbraslav. Akce byla podpořena grantem MČ Zbraslav.

Fotogalerie: oszbraslav.rajce.idnes.cz/Rozmarna_plovarna_2018/

 

Rozmarná letní plovárna v neděli 3. 9. 2017

Třetí ročník Rozmarné plovárny proběhl jako obvykle na břehu Vltavy na odpočinkové loučce občerstvení U posledního Kelta na Závisti. Ačkoli bylo letos oproti minulým ročníkům mnohem chladnější počasí, na návštěvnosti akce se to nepodepsalo a odhadovaná účast diváků byla 100-150 lidí. Kromě vystoupení členů Zbraslavské kulturní společnosti s ukázkou Rozmarného léta jsme zajistili vystoupení 3 členů cirkusového spolku Cirqueon, zapůjčení dobových kostýmů  - plaveckých úborů z první republiky na módní přehlídku a ukázku bojového umění Kung -fu. Pro přítomné bylo připraveno několik soutěží, především jízda dětí i dospělých na vysokých kolech, které laskavě zapůjčili členové Veteran Bicycle clubu a soutěž o Nejpevnější ruku. Celý plánovaný program se podařilo beze zbytku naplnit, byť v letošním chladném počasí se samotného koupání odvážilo jen asi dvacet "otužilců", kteří byli ale o to více podporováni diváky ze břehu. Hlavní cíl projektu - ukázat Vltavu jako řeku pro koupání a místo k relaxaci - tak byl naplněn. Dalším cílem bylo propojení teoretických vědomostí o Vančurově knize Rozmarné léto se skutečným místem jejího příběhu a dobou první republiky vůbec. Jelikož tato akce probíhala již potřetí, mnoho diváků přišlo v dobových (nebo skoro dobových) kostýmech a prvorepublikového ducha zažívala po jedno odpoledne naplno. Akce byla podpořena grantem MČ Zbraslav.

Fotogalerie:

 

Rozmarná letní plovárna v neděli 4. 9. 2016

Druhý ročník si ničím, ani počasím, nezadal s prvním ročníkem - díky horku bylo ještě více koupajících se návštěvníků.

Fotogalerie:

 

Rozmarná letní plovárna v neděli 30. 8. 2015

Poslední prázdninovou neděli se na břehu Vltavy sešli zvědavci, které zaujal letáček Rozmarná letní plovárna, a ocitli se náhle na počátku minulého století. Skupina nadšenců vybudovala pro jedno odpoledne plovárnu včetně mola, převlékacích kabinek a slunečníků, nechyběl  ani plavčík v pruhovaných plavkách a záchranným kruhem.

Na počátku akce byly hned dva bláznivé nápady - obnovit alespoň na jeden den prvorepublikové  Říční lázně a přenést divadelní představení Rozmarné léto do míst, kde se příběh skutečně odehrával. Obrysy akce krystalizovaly postupně a nikdo přesně nevěděl, jak to celé dopadne. Ale nakonec  vznikl velmi pěkně koncipovaný program, který byl zahájen úryvkem Rozmarného léta v podání pánů  Tomáše Šamárka (plovárník Důra), Ivana Kočího (abbé) a režiséra Oldřicha Vlčka (tentokrát v roli majora Huga). Následovala promenáda dam v dobových plavkách a soutěž o nejkrásnější mužské lýtko. Hlavním bodem programu bylo ovšem koupání ve Vltavě, kterého se zúčastnilo nejméně 50 lidí. Spousta z nich se v letošním horkém létu koupala pravidelně, ale někteří teprve zde objevili kouzlo koupání v sice velice studené, ale poměrně velmi čisté Vltavě.

Báječné odpoledne se díky nádhernému počasí a nadšení organizátorů i příznivců velice vydařilo. Poděkování patří především Štěpánce Hrdé, Tomáši Šamárkovi, Petru Táborskému, Oldřichu Vlčkovi a mnoha dalším členům Okrašlovacího spolku a Zbraslavské kulturní společnosti. Věřme, že se tato poetická akce bude za rok opět opakovat, ať už počasí bude jakkoli rozmarné.

 

Fotogalerie: https://oszbraslav.rajce.idnes.cz/Rozmarna_letni_plovarna