Setkáváme se

  Okrašlovací spolek nejen akce organizuje, ale také se účastní akcí pořádaných jinými organizacemi. Nemusí se vždy nutně týkat hlavních témat náplně činnosti spolku, ale zajímáme se také o akce zaměřené na kvalitu bydlení, společenského života, sportovní kulturní i odpočinkové možnosti. Zkráceně řečeno vytváření příjemného prostředí pro bydlení, za kterým se lidé stěhují, nebo ho nehodlají opouštět.

 

Nordic walking s Petrou Hamerskou 21.4. 2017

Naše milá členka Patra Hamerská nám dala při procházce na Baních školení z Nordic walkingu.

 

Slavnostní otevření Belvederu proběhlo v pátek 4.12. 2015 v 17 hod.

Páteční slavnostní otevření Belvederu proběhlo v přátelské, byť trochu deštivé atmosféře. Náš spolek byl paní starostkou Vejvodovou požádán o jeho organizaci a protože volba padla na podvečerní čas, přímo se nabízelo pohrát si se světlem. Po přivítání a poděkování investorům, architektům a stavitelům jsme vyslechli krátké slovo o historii a záměrech rekonstrukce od pana architekta Hofmeistera. Poté následovala ukázka jízdy na jednokolkách od Johanky a Dorotky, oslnivé ohnivé kolo předvedl Libor a ohnivé pójky k našemu úžasu roztančila Terka. Následovala procházka po vyzdobeném Belvederu kolem instalací ze svíček, všemožných lampionků a světýlek až k centrálnímu altánu a světelnému potůčku. Těžko popsat, kolik radosti může přinést pár svítících tyčinek pro všechny děti. Nechybělo ani občerstvení, ale především radost z toho, že máme nové pěkné místo k odpočinku venku.

Fotogalerie:www.facebook.com/media/set/?set=pcb.955176891230820&type=3

 

Podzimní procházka v rokli Kamínka září 2015

Procházka po místech zmíněných na jarní besedě se uskutečnila v září pouze pro členy a byla velice příjemná.

 

Krmení Krabicožrouta na Dni dětí a Slavnostech Slunce v červnu 2015

Kolik sešlapaných a kolik nesešlapaných kartonových obalů se vejde do příslušného kontejneru na tříděný odpad? Má smysl, v rámci ekologického přístupu k odpadkům, obaly před vyhozením nejen třídit, ale i sešlapávat? Členky zbraslavského Okrašlovacího Spolku připravily pokus. V kuchyních, sklepech a kufrech aut se jim několik týdnů hromadily prázdné kartony (a vznášel jemný odér nakyslého mléka z těch nedokonale vypláchnutých), při obstarávání příslušné nádoby si vyzkoušely práci popelářek a zjistily, že kontejner na kartony, byť je nejmenší, není vůbec lehký.

V rámci Slavností Slunce, akce, která se již několik let koná v červnu na Zbraslavi za účelem představení činnosti místních neziskových organizací (letos společně s oslavami Dětského dne) naplánoval Okrašlovací Spolek Zbraslav krmení Karbicožrouta. Celé odpoledne probíhala tipovací soutěž (zvlášť kategorie děti a kategorie dospělí) s kardinální otázkou na počet sešlapaných a nesešlapaných kartonů, které pozřou útroby příslušné popelnice, pro ten účel vyzdobené očima, ušima a jazykem.  Přesně v 16.30 se začalo odpočítávat. Začali jsme plnit hladovou tlamu Krabicožrouta, shromážděné děti odpočítávaly. Vešlo se přesně 104 krabic. Následovalo vysypání (mírně páchnoucího) obsahu a nadšené sešplapávání, do kterého se přítomní dospělí se zapojili se stejnou chutí jako děti. A druhé kolo krmení. Tentokrát černooranžová příšera sežrala 307 kartonů. Ti, co tipovali nejpřesněji, si jako odměnu odnesli kartóny s pomerančovým džusem. Celkem se do soutěže zapojilo 39 dětí a 27 dospělých.

Výsledek pokusu asi nikoho nepřekvapí: sešlapávat se určitě vyplatí! Obalů se pak do kontejneru vejde skoro trojnásobně více. 

Náš happening také završil naše roční snažení o kultivaci prostranství před Základní školou (v rámci projektu Kultivovaný vstup do ZŠ, podpořený hl.m.Prahou, oblast životního prostředí), kde zůstaly (byť skryté ozeleněnou zástěnou) kontejnery na tříděný odpad. Výsledky praktického pokusu a obrázky z krmení Krabicožrouta na ohradě upozorní děti i kolemjdoucí, že za ohradou je také jeden ukrytý Krabicožrout  a je jen na nás, jak šikovně se nám ho podaří krmit, aby mu krabice nepadaly z tlamy.

Fotogalerie:Krmení Krabicožrouta Den dětí 30.6.2015