Brigáda - Studánky na Belvederu 2013

27.06.2013 22:50

Chtěla bych poděkovat všem, kteří se sešli 20. 5. na Belvederu aby upravili a vyčistili okolí studánek Belveder a U interny.

Jako mravenci jsme oblehli velkou studánku Belveder, někdo čistil odtokový kanálek, další trhal plevel, vybíral suché větve. Přítomným pánů se podařilo lépe zprůchodnit tunýlek, kterým přitéká voda z horní menší studánky U interny. Díky klíči od pana Šilhána jsme otevřeli železnou mříž a vybrali z vody napadané větve a nečistoty. Konstatovali jsme, že by si stará studánka zasloužila naší větší péči, například opravu rozpadlé kamenné zídky u odtoku.


Na závěr jsme zasadili trvalky, které nám vybrala a zdarma poskytla paní Pavla Gollnerová z Voňavé zahrady.


Anděl namalovaný nad mříží se nás usmál a my si přečetli "Studánku dej mi blízko lesa a nehlubokou..."


Pak přišla na řadu menší studánka U interny, jejíž odtok je přivedený betonovým korýtkem ke studánce Belveder. Tahle studánka je trochu ve stínu své větší sestry, ale je krásně zděná, pravděpodobně z počátku 30. let minulého století. Vznikla díky našemu předchůdci Okrašlovacímu spolku, který zveleboval lesopark Belveder. Její pramen je není vydatný, ale je stabilní. Cihlová klenba s patinou času stále drží. Prostříhali jsme břečťan, kterým je porostlá  a větve nad odtokem, vyndali z vody klacky a zasadili stínomilné trvalky. Vylouplo se romantické zákoutí. Studánku jsme přejmenovali na místo U interny na Břečťanovou. Také by chtělo pokračovat v úpravě jejího okolí.
Děkujeme paní Pavle Gollnerové z Voňavé zahrady za květiny a panu Šilhánovi z ÚMČ Zbraslav za zajištění odvozu pytlů s nepořádkem.
Naše Studánková sekce by chtěla v údržbě studánek pokračovat.


Často chodím přes Belveder s vnoučaty, teď jsem se jim chlubila, jak to kolem studánek prokouklo. Po měsíci musím kontastovat že některé zasazené rostlinky kolem studánky Belveder jsou pošlapané a je kolem ní trochu nepořádek. Břečťanová je na tom lépe, zasazená bohyška pokvete.


Veronika Ondráčková

 

 

Fotogalerie z brigády zde: https://studankyzbraslav.rajce.idnes.cz/Brigada_20.5.2013_-_Studanka_Na_Belvederu_a_U_Interny_Brectanova/


Více zde: https://www.os-zbraslav.cz/news/brigada-studanky-na-belvederu/