Okrašlovací spolek Zbraslav pořádá letos i podzimní úklid – 23.11. se připojujeme k akci „Ukliďme Svět“

26.10.2014 20:59

UKLIZENO!!! Děkujeme všem účastníkům úklidu. Zapojilo se skoro 100 lidí!!! A výsledek - 5 kontejnerů nepořádku odvezeného na skládku, přesně to bylo 2,68 tuny!!

Mnoho míst na Zbraslavi prokouklo, uklízelo se v Borovičkách, v Kamínce, na Havlíně, v Záběhlicích, u nádraží, u kruhového objezdu, na Baních i na Belvederu. A hlavně se nám podařilo uklidit velkou část z černé skládky v rokli V Hluboké. Tam je bohužel tolik nepořádku, že možná ani příští úklid, který plánujeme opět na jaro, nebude k vyčištění stačit. Ale přesto - s podobným nasazením budeme na černé skládky brzy jen vzpomínat. Jak úklid probíhal se můžete podívat ve  Fotogalerii .

Ještě jednou děkujeme všem účastníkům a věříme, že se dočkáme doby, kdy veřejný prostor bude stejně upravený jako v kulturních  zemích Evropy. Těšíme se na to - změna závisí na každém z nás.

 

 

Příroda se pomalu ukládá ke spánku, opadává listí a … no ano, odpadky, které byly milosrdně ukryty v zeleni, se ukázaly v celé své ošklivosti. Rozhodli jsme se proto uspořádat, letos poprvé, i podzimní úklid. Chceme se zaměřit více na skládky, zvláště ty, které neustále vznikají v rokli V Hluboké vedle zahrádkářské kolonie.

Rokle V Hluboké, kterou protéká velice čistý Baňský potok, je poměrně nepřístupná a tvoří přirozené útočiště ptactva a zvěře. Protože zde byl pravidelně pozorován chráněný mlok skvrnitý a vyskytují se tam také některé cenné dřeviny a byliny, uvažovalo se i o možnosti zákonné ochrany tohoto území. O to smutnější je, že v horní části rokle již léta vznikají černé skládky bioodpadu i komunálního odpadu. Na ty bychom se rádi při tomto úklidu zaměřili také proto, že po hraně rokle vede oblíbená cesta ze Zbraslavi na Baně. Tato cesta z velké části kopíruje historickou cestu ze Záběhlic na Baně, která ovšem byla v oblasti kolem Kamínky zasypána a přerušena.

Tímto úklidem jsme se poprvé přihlásili k akci „Ukliďme svět“, kterou pořádá Český svaz ochránců přírody za podpory nadačního fondu Veolia (více podrobností na www.csop.cz). Úklid se bude konat v neděli 23.11.2014, sraz účastníků bude v 9.30 u školy v ulici Nad Parkem. Pytle na odpadky a rukavice (dětské a dámské velikosti) jsou zajištěny od vyhlašovatele akce, ale pokud máte vlastní pevné rukavice, vezměte si je a třeba i nějaké to nářadí. Společně s odvážnými jedinci se pustíme do boje se skládkami. Ti, kdo tak odvážní nejsou, mohou pomoci při úklidu v Borovičkách, u řeky, na Havlíně, nebo prostě někde, kde často chodí. Pokud by se chtěl někdo zúčastnit boje s nepořádkem již v sobotu, může požádat  předem o pytel, který pak v rámci celkového úklidu odvezeme (na emailu okra.spolek@seznam.cz)

Na odvezení odpadků se bude podílet MČ Zbraslav, u rokle bude přistaven kontejner. 

Věříme, že se nás sejde hodně a podaří se nám alespoň kus přírody vyčistit. Kdo si přinese fotoaparát, může se navíc zúčastnit fotografických soutěží „Okolo vody“ a „Kuriozita“, které Český svaz ochránců přírody vyhlásil.

Jak úklid probíhal se můžete podívat ve Fotogalerii.