Čtyřicet nových třešní na Havlíně

22.11.2015 22:56

Procházka rozkvetlým třešňovým sadem jistě patří mezi krásné zážitky. A co může být smutnějšího, než sledovat, jak takový sad stárne a stromy mizí. Na Havlíně se toho již nemusíme bát. V předchozích letech se podařilo pár desítek stromů vysadit z náhradní výsadby, ale stále ještě hlavně v horní části sadu mnoho stromů chybělo. V letošním roce Okrašlovací Spolek Zbraslav zkontaktoval Městský úřad s neziskovou organizací „Sázíme stromy“. "Oslovujeme obecní úřady a hledáme s nimi vhodná místa pro výsadbu nových stromů. Na sazenice sháníme peníze od firem, kterým naše životní prostředí není lhostejné. Stromky pak vysazujeme přímo se zaměstnanci donátorské firmy nebo s místními občany" říká Martina Pavelková, ředitelka organizace. Díky dobré komunikaci mezi naším úřadem a majiteli sadu rodinou Bartoňů bylo možné v pátek 6. listopadu akci uskutečnit.

Na Zbraslavi se výsadby zhostili zaměstnanci firmy Hewlett Packard Enterprise. Vysazeno bylo 40 třešní několika různých odrůd, které budou dozrávat postupně během několika týdnů. Dobrovolníků bylo bezmála 50, práce šla dobře od ruky a tak ještě zbyl čas na odstranění některých uschlých kmenů, které budou v budoucnu nahrazeny dalšími třešněmi. Kromě práce v sadu také dobrovolníci vystříhali výmladky náletových dřevin u Karlova stánku.

 Ke krásné a dělné atmosféře přispělo ukázkové počasí, koláčky věnované MČ Zbraslav i krátká místopisná přednáška pro účastníky akce. Ti se těší, jak se za čas na Zbraslav vrátí, aby se kochali z vlastnoručně zasazených stromů i z našeho krásného města. Teď je na nás – Zbraslavácích – jak budou stromky prosperovat. Vzhledem k suchému počasí je bude potřeba ještě několikrát zalít. A na majitelích pejsků pak je, aby mladé stromy chránili před "očůráváním".

Všem zúčastněným a především organizátorům manželům Pavelkovým patří velký dík a my věříme, že během dalších let bude spolupráce s neziskovou organizací „Sázíme stromy“ pokračovat.

www.sazimestromy.cz/