Brigáda u studánek na Belvederu 9.4. 2014

26.04.2014 22:54

 

https://img3.rajce.idnes.cz/d0302/9/9684/9684474_c525a20d66c6a2624aa2d64820844af5/images/P1030372.jpg?ver=0Po roce jsme se vrátili ke studánkám na Belveder, abychom je vyčistili a uklidili kolem nich. Na Belvederu probíhá kácení a prořezávání stromů a keřů, což je pro naše studánky dobře.

Studánka Belveder má opravenou rozpadlou kamennou zídku a je natřená. Odtokové koryto jsme důkladně vyčistili vloni, takže teď to byla menší práce. Bohužel kolem ní byl dost velký nepořádek, kameny, zbytky betonu a cihel a odpadky kolem lavičky. Jak je možné že návštěvníci nepoužijí odpadkový koš, který je hned u lavičky?! Na opravené kamenné zídce by se dobře vyjímal truhlík s květinami, ale jak by tam dlouho vydržel? Naši loňskou výsadbu květin zlikvidovala pravděpodobně prasata a něco pošlapali lidé. Zkusíme tam tedy zasadit pouze plazivý barvínek a břečťan.

Studánka Břečťanová je také opravená, bohužel při opravě byl ostříhán břečťan a cihly nahozeny, takže už nevyhlíží tak malebně. Doufáme, že jí zelený břečťanový závoj opět zčásti přikryje. Vyndali jsem z vody klacky a spadlé cihly, vyčistli odtokové koryto.  Vedle Břečťanové studánky je malé blátivé prameniště, zkusili jsme ho vyhloubit, vyložit kameny a prokopali odtok.

Pramen a studánka Královna - mužská skupina brigádníků si dala velký cíl - pustila se s vervou do úpravy bahnité cesty nad studánkou Královna /Královka/. Pročistili roury, zpevnili kameny kraj cesty a hlavně prokopali odtoková koryta, aby se voda z pramenišť měla kam stahovat. Na tomto místě by bylo ještě plno práce, ale protože je v běhu žádost o grant na úpravu horní cesty Belvederu, nemá cenu se pouštět do větších prací.

Další účastníci brigády sbírali odpadky po celém Belvederu.

Dohromady se sešlo 15 brigádníků, kterým není lhostejný osud zbraslavských studánek. Odvoz pytlů s odpadem zajistil Útvar místního hospodářství.

Veronika Ondráčková
 

Studánka Kamínka - během studánkové brigády došlo i na studánku Kamínku, která sice není přímo na Belvederu, ale nachází se nedaleko něj. Je vklíněna mezi domy na křižovatce ulic Pod Kamínkou a Pod Studánkou (mapa zde). Protože ale v době brigády probíhalo ve vedlejším domě bourání zdiva, proběhl úklid studánky jen částečně, navíc oproti loňskému roku byla studánka  a její okolí mnohem méně znečištěny. Jakmile stavební úpravy ve vedlejším domě skončí, bude natřena branka před studánkou a s majitelem sousedícího domu budou domluveny úpravy studánky tak, aby např. padající omítka nadále tudánku neznečišťovala.

Barbora Žemličková

 

Celá fotogalerie zde: Brigáda studánky 9. dubna 2014


Více zde: https://www.os-zbraslav.cz/news/brigada-u-studanek-na-belvederu-9-4-2014/